Bahá`í obecně

Goto down

Bahá`í obecně

Příspěvek pro Stepan (Melissokomos) za Fri Jan 19, 2018 10:23 pm

Islám islámem, ale proč tu nemáme vůbec rubriku bahá`í? Narazili jste na to někdy? Já mám v životě periodicky se opakující fáze, kdy mi tahle víra přijde úžasná, tak si od nich něco přečtu, pak přijde fáze mírného znechucení, pak latentní období, kdy na to znechucení pozapomenu a pak se to opakuje další fází zájmu :-) Já kdybych nebyl kvakerem asi bych byl bahá`í. Nerad, ale asi byl, protože unitáře a starokatolíky mám daleko.

ingmar

------------

david /zeryk/ Yesterday at 18:59
nesetkal jsem se myslím, krom jedné knihy...nedočtené...

----------------

Bahai vlastne vychazi z islamu podobne jako krestanstvi z judaismu. Bab mozna i vnimal sam sebe (mesiassky) podobne jako Jezis a pomerne zahy byl take popraven (ve svych 30 letech). Tech podobnosti je cela rada. Bylo obdobi kdy jsem se o bahaismus zajimal vice. Urcite jsou tam veci, ktere me inspirovali a inspiruji. Predevsim ocenuji, ze Bahai se neprosazuje jako vylucna vira, vylucna cesta k Bohu. Naopak smeruje k jednote a bratrstvi vsech lidi a nabozenstvi.

Admin

------------------

ingmar Yesterday at 20:54
No ano, to poslední, co píšeš, mě vždycky láká taky. Mým ideálem je totiž jakýsi univerzální monoteizmus, kterým bahá`í zaslibuje být. Kdysi mě v té příznivě nakloněné fázi napadlo, že kdyby se v 19. století kvakeři dostali do Íránu, možná by žádné bahá`í vůbec nevzniklo, protože teoreticky si to je velmi podobné. Pak ale pokaždé, když jdu víc do hloubky, vyjde mi z toho, že je to vlastně skrytý kult zakladatele, tedy přesněji Bahá`u`lláha. Mým ideálem by bylo bahá`í bez Bahá`u`lláha, což je pitomost, tak alespoň bez zdůrazňování jeho osoby. Ale pochybuju, že se to po těch letech ještě obrátí.

-----------------

Admin Yesterday at 21:17
A je vůbec důležité někam "patřit"? Na začátku bývají vysoké ideály, ale netrvá dlouho než začne vznikat kult. Pavel byl také pohotový a Ježíše uchopil a přetvořil po svém. Snad se to vše i děje v "dobré" víře. Mě zajímají spíše prvotní ideje, než jejich postupná profanace "běžnými" následovníky v proudu času. Žádný učitel nebo mistr není ideální, bylo by bláhové něco takového očekávat. A proc vlastně něco takového očekávat? Pro mě osobně je hlavním rozlišovacím znakem exkluzivita a výlučnost. Dobří učitelé ponechávají svým žákům svobodu samostatného rozvoje a myšlení. I když ani to neplatí absolutně.

------------------

ingmar Yesterday at 21:32
Myslím, že patřit důležité je. Ne kvůli samotnému patření, ale kvůli tomu, že ty své ideály můžeš lépe realizovat, když vás je víc, a zadruhé, jak jsem tu už myslím psal, ve společenství nejlépe otestuješ životaschopnost a praktičnost těch svých ideálů. Prostě milovat celé lidstvo je podstatně snazší, než milovat pár konkrétních lidí kolem sebe.
Proč očekávat ideálního mistra? Dobrá otázka. Odpovím otázkou, proč vůbec vyhledávat nějakého mistra.
To je plod další z mých bahá`í period formuloval jsem to tak, že ono se to na počátku jeví jako "pojďte k nám, poznáte u nás Boha", ale prakticky je to "přijdete k nám a my vám povíme o někom, kdo tvrdil, že ho znal líp, že se to kdy podaří vám."
Oni mají jako jednu ze svých zásad nezávislé hledání pravdy. Na druhou stranu řadový člen nemá právo vykládat bahá`í spisy. Tuším to vysvětlují potřebou jednoty.
Je to smutné, ale pořád a přesto je bahá`í asi mou volbou č. 2.

----------------

Admin Yesterday at 21:47
Není patřit jako patřit. Ty to asi chápeš spíš sociálně, v tom souhlasím. Jenže v tom může být i sociální past, záleží na nastavení samotného společenství. Proč vyhledávat učitele/mistra? Ne každý může být samouk a dobré vedení může mnoha lidem prospět. Platí to všeobecně, nejen v duchovní oblasti. A ten mistr (zní to pro nás cize, nadneseně, nepatřičně), to vůbec nemusí být nějaký charismatický leader, guru... Prostě občas potkáme někoho, kdo nás posune dál. To je přirozené. A možná proto jsem založil tuto skupinu, abychom se navzájem od sebe učili a stimulovali se k růstu:)

----------------

ingmar Today at 21:44
Nejprve technická pro admina: Nejde tohle téma přesunout tam, kam patří?
Ano, s tím patřením máš pravdu a pár takových pastí patření znám. Třeba nejmenované společenství, které své členy odřezává od jakýchkoli aktivit a kontaktu mimo sebe samé a za nejbohulibější aktivitu pokládá to, když se sebe člověk dělá stojánek na časopis.
Ad mistr: No jistě, když se ohlédnu za svým životem, a myslím, že v tom nejsem sám, tak mě na duchovní cestě většinou posunuli nějací jiní lidé. Vlastně takoví mí příležitostní mistři. Ale proč z toho dělat "instituci", vázat se jen na jediného a nebýt si mistry i žáky navzájem? To je přece to novozákonní všeobecné kněžství věřících, o kterém se v řadě reformovaných církví mluví, ale opravdu o praktikují jen výjimky.

Stepan (Melissokomos)
Admin

Poèet pøíspìvkù : 103

http://melissopolis.forumotion.eu

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra:
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru